Funktionärer behövs till Midnattsloppet 15 augusti 2026

Vi behöver fler till funktionär till Midnattsloppet Lördagen den 15 augusti. Vi har åtagit oss att genomföra samma uppdrag som vanligt, med 20 stycken funktionärer från klubben. I år är funktionärströjan till dig som ställer upp tillbaka. Anmäl dig innan 31/7 för önskad storlek. Mer information finns vid anmälningssidan.

ALLA 18 år och äldre kan bidra, DU behövs och inga förkunskaper krävs.

Passar för alla vuxna, föräldrar eller elitlöpare lika bra.

Yngre kan förstås vara med som publik.

Klubben brukar bidra med funktionärer på Midnattsloppet för att förstärka kassan. Det kan vara sista chansen i år, då vi har Oringen 2027.

Uppdraget brukar vara (enkelt, trevligt och en god stämning) att hålla ordning på löpare och publik, samt heja på löparna som passerar. Anmäl er nu innan ni går på semester, upplev Midnattsloppet med klubben.

I år är funktionströjan tillbaka, alla funktionärer får en T-shirt, träningströja Björn Borg funktions T-shirt. Anmäl dig innan 31 Juli för att ange din önskade storlek.

Maten innan nu på olika MC Donalds (mot kupong). För oss som har sektor 4 Vitabergsparken som vanligt så blir det närmre, och vi behöver inte passera Zinkensdamm i år.

Funktionströjan skall bäras under kvällens uppdrag så anmäl även din tröjstorlek (från XS till XXL), Troligen MC Donalds Götgatan, man vill middag innan (vi har kuponger till alla 20). 

Anmälan: https://eventor.orientering.se/Activities/Show/24877

Mer detaljerad information kommer dagarna innan loppet.

Björn Salomonsson

Uppdaterad senast: 2026-07-23 12:04:17 av Björn Salomonsson

Skapad: 2022-06-04 12:34:19 av Nadja Dahlström