Senaste nytt från styrelsen, maj 2025
Efter en hektisk vår med mycket aktiviteter i klubben kommer här en update från styrelsen, denna gång med tema engagemang...
Rekrytera och behålla engagemang
Mats och Elisabeth har besökt en givande utbildning hos SISU kring hur man jobbar med ideellt engagemang, vilket skapat många bra diskussioner i styrelsen. Dels handlar det om hur vi rekryterar nya personer till uppdrag i föreningen, hur inbjudande vi är, men även hur man som engagerad i klubben ska kunna anpassa sitt engagemang över tid. Detta är inte minst aktuellt när vi förutom klubbens dagliga stora verksamhet precis har arrangerat Natt-SM och Stafettligan, och de kommande åren ska arrangera både 25manna och O-Ringen. Detta arbete kommer vara ett av styrelsens fokusområden under 2025.
O-Ringen 2027
Nu har arbetet kring O-Ringen i Stockholm kommit in i en ny fas, en projektledare är anställd och tävlingsområden/arenor har tydliga huvudalternativ. Nästa steg för tävlingen är att rekrytera ansvariga för olika funktioner, det finns ca 75 roller som ska tillsättas inom allt från deltagarservice och kiosker till logistikplanering och miniknat. Mer info kommer men om du vet att du är sugen av något speciellt, kontakta gärna någon i styrelsen och anmäl ditt intresse!
25manna
Snättringe är arrangör av 25manna 2026 och arenan kommer med största sannolikhet att vara vid Segeltorps IP, samma plats som 2016. Det har varit en tät dialog med Huddinge kommun om tävlingarna och ett beslut om ekonomiskt stöd väntas från kommunstyrelsen i juni.
Samtidigt pågår ett långsiktigt kvalitetsarbete med 25manna där 25manna-föreningen nu beslutat att införa coach-roller inom flera områden som stöttar varje arrangör och bidrar till kontinuitet. Detta är något som Snättringe jobbat för länge och förhoppningen är en högre kvalité och mindre arbetsinsats totalt sett. Om du är intresserad att veta mer eller att ta en coach-roll hör av dig till Mats Bern eller Elisabeth Hector.
Ta del av all fin verksamhet!
Styrelsen konstaterar också att klubben fortsatt har en enormt bred verksamhet där vi under våren haft flertalet läger för olika åldrar och även utomlands till Tjeckien, arrangerat Natt-SM, Stafettligan och två stora nationella tävlingar, föreläsningsserie med Anneli Östberg, presterat fina resultat i Måstenstafetten (6:e plats för herrar och 25:e plats för damer), silver på hemmaplan Natt-SM, och nu senast 10Mila (32:a plats för herrar och 63:e plats för damer) - bästa placeringarna på många år!
Till hösten väntas minst lika mycket roligt, passa på att redan nu anmäla dig som funktionär till Midnattsloppet, Paradisets traillopp och Höstlunken: https://eventor.orientering.se/Activities?organisationId=348
Hälsningar Styrelsen